Za skupino osebnih (ročnih) sledilnikov velja da imajo lastno napajanje, torej baterijo, ki omogoča delovanje GPS trackerja. Prednost sledilnikov na baterijo je fleksibilnost, namestitev je enostavna, primerni so za občasno uporabo. Slabost ročnih sledilnikov pa je da jih je potrebno po izpraznitvi baterije ponovno napolniti. Čas delovanje sledilnika je odvisen od načina nastavitve, časa gibanja in velikosti baterije ki je v napravi. Tako velja splošno pravilo manjša kot je naprava manjša je baterija in manj zdrži in obratno.
Pravilna lokacija namestitve
Za kvalitetno delovanje GPS sledilne naprave je pomembna lokacija namestitve sledilne naprave a objektu ki ga želimo slediti. Sledilnik ima seveda integrirano GPS anteno, zato je pomembno da nad njo ni kovinskih delov, ki onemogočajo dostop do GPS satelitov. PVC in steklo načelno ne preprečuje kvalitete GPS signala.
Nastavitve Track.si
Naprava zazna gibanje na osnovi gibalnega senzorja (G-senzor). V primeru gibanja pošilja podatke vsakih 12 sekund ali spremembe smeri vožnje za več kot 30 stopinj. V primeru da naprava zazna odklop lahko naprava pošlje SMS obvestilo. Uporabljene so optimalne nastavitve za čim manjšo porabo energije (ko naprava ne zaznava gibanja deluje v varčevalnem načinu).
Pojasnilo k avtonomiji
Navedeni časi so za različne periode pošiljanja GPS pozicij. Če pogledamo model GL300 (pozicija vsakih 5 minut, cca 120 ur = cca 5 dni). Perioda pošiljanja je tako ključna saj boljši trackerji delujejo vedno na čim bolj varčevalen način, to pomeni da naprava poišče GPS pozicijo, jo pošlje na strežnik in takoj izklopi GPS, ker je GPS je velik porabnik energije. Če npr. spremenimo nastavitve, da bomo v Track.si videli realno pot v primeru premikanja vsakih 15 sekund in dali perioda v primeru mirovanja na 1 uro. Po teh nastavitvah bi v primeru 4 ur vožnje dnevno cca 4 dni, potem jo moramo napolniti. Na ta način dobimo realno pot premikanja na račun porabe energije.